







| Make | Toyota |
| Model | Noah Hybrid |
| Year | 2022 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | FWD |
| Transmission | Continuously Variable Automatic (CVT) |
| Displacement | 1987 cc |
| In city Mileage | |
| Out of city Mileage | |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4695 mm |
| Width | 1730 mm |
| Height | 1825 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1,610 kg |
| Seating Capacity | 8 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2,850 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | 5.5 m |
| Fuel Tank Capacity | 55 L |
| Displacement | 1987 cc |
| Engine Model | 2.0 L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | L4 DOHC Dual VVT-I 16-valve D-4S Direct-Injection Engine |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 170/6,600 PS / rpm |
| Max Torque | 202/4,900 Nm / rpm |
| Top Speed | |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Compression Ratio | 13 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | -- |
| Bore | 80.5 mm |
| Stroke | 88.3 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | -- |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 205/60R16 |
| Tire Size (Rear) | 205/60R16 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Axle torsion bar |
| Wheel Rim | 16-Inch Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | -- |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | -- |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | -- |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | -- |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | -- |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | -- |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | -- |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | -- |
| More Infotainment Features | |
| Headlights LED Daytime running lights LED Front fog lamps No Rims 15″ Reverse sensors No Side mirror indicators Yes Auto climate control aircon Yes Multi-zone aircon Yes Rear aircon Yes Reverse camera No Audio Aux/USB Port No Driver’s electric seat No Passenger’s electric seat No Driver’s memory seat No Passenger’s memory seat No Knockdown rear seats Yes | |
| More Safety Features | |
| Smart key Yes Remote boot release No Electric tailgate No Number of airbags 3 Traction control Yes |