| Make | Toyota |
| Model | Harrier |
| Year | 2020 |
| Body Type | Crossover SUV |
| Drive | 4WD |
| Transmission | Automatic |
| Displacement | 1998 cc |
| In city Mileage | 12.6 Km/L |
| Out of city Mileage | 15.6 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4,740 mm |
| Width | 1,835 mm |
| Height | 1,655 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1,705 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 1,660 mm |
| Treads | 1570 mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Minimum Turning Radius | 6.6 m |
| Fuel Tank Capacity | 60 litres |
| Displacement | 1998 cc |
| Engine Model | 3ZR-FAE |
| Engine Type | 4-cylinder in-line 16-valve Dual VVT-iw |
| Engine Info | |
| Max Power | 169 kW (227 bhp) |
| Max Torque | 350 Nm |
| Top Speed | |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | -- |
| Bore | 86 mm |
| Stroke | 86 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | -- |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 235/55R18 |
| Tire Size (Rear) | 235/55R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Solid Disc |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Double Wishbone |
| Wheel Rim |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | No |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | No |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | -- |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | -- |
| Leather Steering Wheel | -- |
| Power Front Seat | -- |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | -- |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | -- |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | -- |
| More Infotainment Features | |
| Bluetooth Connectivity FM/AM/Radio Speakers Front Speakers Rear Touch Screen USB & Auxiliary Input Navigation System | |
| More Safety Features | |
| Anti-Lock Braking System Brake Assist Child Safety Locks Crash Sensor Day & Night Rear View Mirror Door Ajar Warning Driver Airbag Ebd Engine Check Warning Passenger Airbag Rear Seat Belts Seat Belt Warning Side Airbag-Front Side Impact Beams Traction Control Tyre Pressure Monitor Vehicle Stability Control System Rear Camera Height Adjustable Front Seat Belts Parking Sensors |