







| Make | Toyota |
| Model | C-HR koba |
| Year | 2022 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | 4WD |
| Transmission | Continuously variable-speed automatic |
| Displacement | 1197 cc |
| In city Mileage | |
| Out of city Mileage | |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4390mm (172.8 inches) |
| Width | 1795mm (70.7 inches) |
| Height | 1565mm (61.6 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 1865kg (4111.6 lbs) |
| Curb Vehicle Weight | 1385kg (3053.4 lbs) |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2640mm (103.9 inches) |
| Treads | 1540mm (60.6 inches) |
| Ground Clearance | 137mm (5.4 inches) |
| Minimum Turning Radius | 10.4m (34.1 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 60 Liters |
| Displacement | 1197 cc |
| Engine Model | 1.2L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Premium unleaded (recommended) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 85kW @ 5200rpm (114.0 hp) |
| Max Torque | 185Nm @ 1500rpm (136.4 lb-ft) |
| Top Speed | |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Compression Ratio | 10 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 71.5mm (2.8in) |
| Stroke | 74.5mm (2.9in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 225/50 R18 |
| Tire Size (Rear) | 225/50 R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | Macpherson strut, Torsion bar |
| Suspension System (Rear) | Double wishbone, Torsion bar, Trailing arm |
| Wheel Rim | 18-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | -- |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | Yes |
| Car Navigation System | Yes |
| More Safety Features | |
| Blind spot and lane departure warnings accident avoidance system Pre-collision safety system Post-collision safety system Dual front side-mounted airbags Passenger airbag occupant sensing deactivation Stability control Traction control Child seat anchors Rear door child safety locks 4-wheel ABS Ventilated front disc / solid rear disc brakes Emergency braking assist Tire pressure monitoring Dusk sensing headlamps LED headlamp Daytime running lights Turn signal mirrors 2 front headrests 3 rear headrests Rear height adjustable headrests Rear center 3-point belt Engine immobilizer |