







| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander |
| Year | 2022 |
| Body Type | Crossover SUV |
| Drive | FWD |
| Transmission | Continuously variable-speed automatic |
| Displacement | 2496 cc |
| In city Mileage | 10.32 Km/L |
| Out of city Mileage | 13.23 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4710 mm |
| Width | 1900 mm |
| Height | 1750 mm |
| Gross Vehicle Weight | 2170 Kg |
| Curb Vehicle Weight | 1600 Kg |
| Seating Capacity | 7 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2705 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 213 mm |
| Minimum Turning Radius | 11 m |
| Fuel Tank Capacity | 55 litres |
| Displacement | 2496 cc |
| Engine Model | 2.5L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Double overhead cam (DOHC) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 181 hp @ 6,000 rpm |
| Max Torque | 181 lb-ft @ 3,600 rpm |
| Top Speed | 195 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86 mm |
| Stroke | 86 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Fast charge port type | |
| Charging plug | |
| Battery capacity | |
| Time to charge battery | |
| Electric Motor Poower |
| Tire Size (Front) | P255/45R20 |
| Tire Size (Rear) | P255/45R20 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated disc |
| Braking System (Rear) | Solid Disc |
| Suspension System (Front) | Macpherson strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 20-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Tilt and telescopic steering wheel Standard Transmission, cruise and audio controls on steering wheel Standard Electric power steering Standard Front, side, and rear view camera Standard Front and rear parking sensors Standard Wireless charging Standard Adaptive cruise control Standard Front, rear and 3rd row cupholders Standard Front and rear door pockets Standard Overhead console with storage Standard Front seatback storage Standard Manual rear seat easy entry Standard Leather steering wheel Standard Dual zone front climate control Standard Rear ventilation ducts Standard Interior air filtration Standard Turn signal in mirrors Standard | |
| More Safety Features | |
| Lane departure warning accident avoidance system Standard Lane keep assist Standard Rear cross traffic alert Standard Driver attention alert Standard Pre-collision safety system Standard Post-collision safety system Standard Dual front and dual rear side-mounted airbags Standard Front and rear head airbags Standard Passenger airbag occupant sensing deactivation Standard Stability control Standard Traction control Standard Child seat anchors Standard Rear door child safety locks Standard 4-wheel ABS Standard Front and rear ventilated disc brakes Standard Emergency braking assist Standard Tire pressure monitoring Standard Dusk sensing headlamps Standard Auto delay off headlamps Standard LED headlamp Standard Daytime running lights Standard Front fog/driving lights Standard Turn signal mirrors Standard 2 front headrests Standard Front height adjustable headrests Standard 3 rear headrests Standard Rear height adjustable headrests Standard Rear center 3-point belt Standard Remote anti-theft alarm system Standard Engine immobilizer Standard | |
| More Info | |
| Space saver spare wheel Automatic LED headlights Rain-sensing window wipers LED front fog lights Privacy glass Silver roof rails 9.0-inch touchscreen infotainment system Wireless Apple CarPlay Satellite navigation Wireless phone charger Two rear USB ports Keyless entry Leather steering wheel Leather gearshift knob Auto-dimming rear-view mirror Seven seats Second-row slide and recline adjustment |