







| Make | Mercedes |
| Model | AMG A 35 4MATIC |
| Year | 2024 |
| Body Type | Hatchback |
| Drive | AWD |
| Transmission | 9-speed 9G-Tronic AT |
| Displacement | 1998 cc |
| In city Mileage | 10.6 Km/L |
| Out of city Mileage | 12.6 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4559 mm |
| Width | 1992 mm |
| Height | 1411 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1550 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2729 mm / 107.44 inches |
| Treads | |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | 11.6 m |
| Fuel Tank Capacity | 51 litres |
| Displacement | 1998 cc |
| Engine Model | |
| Engine Type | |
| Engine Info | |
| Max Power | 301.73bhp@5800rpm |
| Max Torque | 400Nm@3000-4000rpm |
| Top Speed | 250 km/L |
| Fuel System | |
| Fuel Type | |
| Compression Ratio | |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | |
| Stroke | |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 235/40 R18 |
| Tire Size (Rear) | 235/40 R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | SUSPENSION WITH ADAPTIVE DAMPING SYSTEM |
| Suspension System (Rear) | SUSPENSION WITH ADAPTIVE DAMPING SYSTEM |
| Wheel Rim | 18 Allow Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Audio System Remote Control MirrorLink Integrated 2DIN Audio Wireless Phone Charging USB & Auxiliary input Bluetooth Connectivity Wi-Fi Connectivity Compass Touchscreen Touchscreen Size10.25ConnectivityAndroid Auto Android Auto Apple Car PlayInternal Storage No. of Speakers10 Rear Entertainment System Subwoofer Additional Features TOUCHPAD, VEHICLE MONITORING (vehicle within a radius of 1.5 km, ), VEHICLE SET-UP (Remote Engine Start, traffic real time alerts with guidance route., Remote Vehicle Status via Mercedes me App or the Mercedes me Portal., Remote Door Lock and Unlock Via Mercedes me App., Send2Car function: Send your address to your vehicle via an app), LINGUATRONIC VOICE CONTROL SYSTEM, Smartphone App Functionality Home Functionality MMC App functionality, Vehicle Health, Vehicle Status Check, Location, Remote lock-unlock, Geo-fencing, etc., E-call, MeCall (assistance), Weather Check, Online Search, Hey Mercedes! (MBUX), BURMESTER® SURROUND SOUND, SYSTEM (Maximum 590 watts), One subwoofer in the rear area, 9 Speakers, DSP amplifier, sophisticated sound optimization, WIRELESS CHARGING, | |
| More Safety Features | |
| Anti-lock Braking System (ABS) Brake Assist Central Locking Power Door Locks Child Safety Locks Anti-Theft Alarm No. of Airbags6 Driver Airbag Passenger Airbag Side Airbag Day & Night Rear View Mirror Passenger Side Rear View Mirror Rear Seat Belts Seat Belt Warning Door Ajar Warning Side Impact Beams Front Impact Beams Adjustable Seats Tyre Pressure Monitoring System (TPMS)Vehicle Stability Control System Engine Immobilizer Crash Sensor Engine Check Warning Clutch Lock EBD Anti-Theft Device Speed Alert Speed Sensing Auto Door Lock ISOFIX Child Seat Mounts Heads-Up Display (HUD)Blind Spot Camera Global NCAP Safety Rating5 Star |