







| Make | Honda |
| Model | CR-V |
| Year | 2024 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | FWD |
| Transmission | Continuously Variable Automatic (CVT) |
| Displacement | 1998 cc |
| In city Mileage | |
| Out of city Mileage | |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4635 mm |
| Width | 1855 mm |
| Height | 1679 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | |
| Treads | |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | |
| Fuel Tank Capacity | 40 L |
| Displacement | 1998 cc |
| Engine Model | |
| Engine Type | |
| Engine Info | |
| Max Power | |
| Max Torque | |
| Top Speed | |
| Fuel System | |
| Fuel Type | |
| Compression Ratio | |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | -- |
| Bore | |
| Stroke | |
| LEV (Low Emission Vehicle) | -- |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | |
| Tire Size (Rear) | |
| Power Steering | -- |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | |
| Braking System (Rear) | |
| Suspension System (Front) | |
| Suspension System (Rear) | |
| Wheel Rim |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | -- |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | -- |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | Yes |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | -- |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | -- |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | -- |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | Yes |
| Car Navigation System | -- |