






| Make | BYD |
| Model | Sealion 5 |
| Year | 2025 |
| Body Type | Compact Crossover SUV |
| Drive | FWD |
| Transmission | E-CVT. |
| Displacement | 1498 cc |
| In city Mileage | 20.6 km/L (approx. 4.85 L/100km) |
| Out of city Mileage | 1,001 km combined range (for the 12.9 kWh battery) and the 1,030 km range (for the 18.3 kWh battery |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4738 mm. |
| Width | 1860 mm |
| Height | 1710 mm |
| Gross Vehicle Weight | Over 2100 kg. |
| Curb Vehicle Weight | approximately 1724–1749 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2712 mm |
| Treads | Front tread (track): 1573 mm, Rear tread (track): 1582 mm |
| Ground Clearance | 170 mm (Unladen) 150 mm (Laden) |
| Minimum Turning Radius | 5.8 m |
| Fuel Tank Capacity | 52 L |
| Displacement | 1498 cc |
| Engine Model | 1.5 L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | 1.5L Naturally Aspirated Inline-4 (PHEV) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 156kW |
| Max Torque | 300Nm |
| Top Speed | 170 km/h |
| Fuel System | Port Fuel Injection + Direct Injection (Dual Injection system) |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | 15.5:1 (Atkinson-cycle engine |
| Final Gear Ratio | single-speed electric reduction system controlled electronically, which behaves like an E-CVT for smooth acceleration. |
| Turbocharger | No |
| Bore | 72 mm |
| Stroke | 92 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Fast charge port type | Type 2(AC only) |
| Charging plug | AC Charging (home / slow charging),DC Fast Charging standard (market label): CCS2 (Combined Charging System Type 2) Type 2 (Mennekes) port, |
| Battery capacity | 12.90 kWh(standard / Comfort variant) |
| Time to charge battery | 3h 45m |
| Electric Motor Poower |
| Tire Size (Front) | 225/60 R18 |
| Tire Size (Rear) | 225/60 R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Solid disc |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 18 Allow Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | No |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | Yes |
| UV cutting glass | Yes |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | No |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | No |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | No |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Rotating Display: The central screen rotates for optimized viewing of apps, navigation, and media. Connectivity & Apps: Wireless integration for Apple CarPlay and Android Auto, along with 4G connectivity for on-the-go access. User Interface: Features a 3D effect on the dashboard, with a small, focused digital driver's display. Controls: Integrated voice control system for hands-free operation and remote climate control via the BYD App. Charging Capabilities: Includes USB-C and USB-A ports for passengers, along with a Qi wireless fast charger. V2L Technology: The system supports Vehicle-to-Load, allowing the battery to power external electric devices. Front Fog Light: Most trims use high-intensity LED daytime running lights built into the headlamp housing instead of separate lower fog lamps. | |
| More Safety Features | |
| Airbags Autonomous emergency braking Blind spot alert Collision warning Electronic stability control Lane departure warning Lane keeping assist Parking sensors Rear cross traffic alert Rear parking camera Side door exit warning Speed limiter | |
| More Info | |
| The BYD Sealion 5 DM-i is marketed with an E-CVT transmission, but unlike a traditional belt-driven CVT, BYD’s DM-i system primarily uses a single-speed electric direct-drive setup with hybrid power management to deliver smooth, seamless acceleration Battery type-LFP Blade Battery AC charging time (15-100%)- 4.5h (comfort), 6h (Design) |