







| Make | BMW |
| Model | X3M |
| Year | 2024 |
| Body Type | Crossover SUV |
| Drive | AWD |
| Transmission | 8-speed M Sport Automatic transmission with Drivelogic, Sport and Manual shift modes, steering wheel-mounted paddle shifters and Launch Control |
| Displacement | 2993 cc |
| In city Mileage | 9.4 Km/L |
| Out of city Mileage | 12.24 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4724 mm |
| Width | 1897 mm |
| Height | 1666 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 2091.061 kg |
| Seating Capacity | 7 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2620 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | 11.40 m |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Displacement | 2993 cc |
| Engine Model | 3.0 L V6 DOHC 24-valve |
| Engine Type | 3.0-liter BMW M TwinPower Turbo inline 6-cylinder |
| Engine Info | V6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 473 hp @ 6,250 rpm |
| Max Torque | 457 lb-ft @ 2,750 rpm |
| Top Speed | 285 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | 9.3 |
| Final Gear Ratio | 3.46 |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 95 mm |
| Stroke | 83.6mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Fast charge port type | |
| Charging plug | |
| Battery capacity | |
| Time to charge battery | |
| Electric Motor Poower |
| Tire Size (Front) | P265/45ZR20 |
| Tire Size (Rear) | P265/45ZR20 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Disc (ABS) |
| Braking System (Rear) | Disc (ABS) |
| Suspension System (Front) | Double Wishbone |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 20 inch wheel Alloy |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | -- |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | -- |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | Yes |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | -- |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | No |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| 14.9" infotainment display size AM/FM stereo 205 watts stereo output 10 total speakers Wireless Android Auto/Apple CarPlay USB connection Auxiliary audio input and USB with external media control Satellite radio satellite radio 12 months of provided satellite radio service 4 one-touch power windows 1st row power glass moonroof 2nd row fixed glass moonroof Hands-free entry Reverse tilt passenger only provides curb view when vehicle in reverse Heated mirrors Power tilt and telescopic steering wheel Transmission, cruise and audio controls on steering wheel Electric power steering Rear view camera Front and rear parking sensors Wireless charging Cruise control Universal remote transmitter (for garage door, security system, etc.) Front and rear cupholders Front and rear door pockets Front seatback storage Leather steering wheel Dual zone front climate control Rear ventilation ducts Interior air filtration Dual illuminating vanity mirrors Turn signal in mirrors | |
| More Safety Features | |
| Blind spot and lane departure warnings accident avoidance system Rear cross traffic alert Driver attention alert Pre-collision safety system Post-collision safety system Dual front side-mounted airbags Front and rear head airbags Passenger airbag occupant sensing deactivation Stability control Traction control Child seat anchors Rear door child safety locks 4-wheel ABS Brake drying Front and rear ventilated disc brakes Emergency braking preparation Emergency braking assist Tire pressure monitoring Dusk sensing headlamps Auto delay off headlamps Self-leveling headlights Daytime running lights Turn signal mirrors 2 front headrests Front height adjustable headrests 3 rear headrests Rear height adjustable headrests Rear center 3-point belt Remote anti-theft alarm system | |
| More Info | |
| Front head room 40.7 in. Front leg room 39.4 in. Front shoulder room 60.0 in. Leatherette Standard Sport front seats Standard 12-way power driver seat Standard Height adjustable driver seat Standard Driver seat with power adjustable lumbar support Standard Driver seat thigh extension Standard 2 memorized driver seat settings Standard 12-way power passenger seat Standard Height adjustable passenger seat Standard Passenger seat with power adjustable lumbar support Standard Passenger seat thigh extension Standard Multi-level heating driver seat Standard Multi-level heating passenger seat Standard Rear head room 38.7 in. Rear leg room 37.4 in. Rear shoulder room 58.1 in. Split-folding rear seatback Standard Folding with pass-thru center armrest Standard |