







| Make | Toyota |
| Model | Land Cruiser LC76 Workmate |
| Year | 2024 |
| Body Type | Full Size SUV |
| Drive | 4WD |
| Transmission | Five-speed Manual |
| Displacement | 4461 cc |
| In city Mileage | |
| Out of city Mileage | |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4870mm (191.7 inches) |
| Width | 1790mm (70.5 inches) |
| Height | 1955mm (77.0 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 3060kg (6746.1 lbs) |
| Curb Vehicle Weight | 2275kg (5015.5 lbs) |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2730mm (107.5 inches) |
| Treads | 1515mm (59.6 inches) |
| Ground Clearance | 216mm (8.5 inches) |
| Minimum Turning Radius | 12.6m (41.3 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 130 L |
| Displacement | 4461 cc |
| Engine Model | 4.5 liter Twin-Turbo engine |
| Engine Type | Turbocharged eight-cylinder |
| Engine Info | V8 cylinder 32 valve |
| Max Power | |
| Max Torque | |
| Top Speed | |
| Fuel System | Distributor |
| Fuel Type | DIESEL TURBO F/INJ |
| Compression Ratio | 16.80 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86.0mm (3.4in) |
| Stroke | 96.0mm (3.8in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 225/95 R16C225/95 R16C |
| Tire Size (Rear) | 225/95 R16C |
| Power Steering | -- |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Disc |
| Suspension System (Front) | Anti roll bar, Coil spring, Damper, Rigid axle, Leading arm |
| Suspension System (Rear) | Leaf spring, Damper, Rigid axle |
| Wheel Rim | 16-Inch Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | Yes |
| Projector Headlight | -- |
| Rear Wiper | No |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | No |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | -- |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Additional 12 Volt Socket/S 12 Volt Power Outlet Five Seat Interior Air Conditioning Adjustable Steering Column Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic Auxiliary Input Socket Bottle Holders - Front Seats Bucket Front Seats Bench Seat Rear Bluetooth Connectivity Cruise Control Carpet Floor Covering Central Locking Remote Control Cloth Upholstery Driver Foot Rest Extra USB Socket/S Floor Mats - ALL Weather Intermittent Wipers - Front Intermittent Wipers - Variable Keyless Entry Multi-Media System With 6.1 Inch Touch Screen MP3 Compatibility - Bluetooth Audio Power Antenna Power Windows Seatback Pockets - Front Seats Sound System with 4 Speakers Steering Wheel - Urethane Type Upholstery - Grey USB Input Socket Vinyl Floor Covering Vinyl Upholstery 16 Inch Alloy Wheels Barn Doors With Windows Chrome Exterior Door Handles Chrome Exterior Mirrors Chrome Front Grille Chrome & Painted Rear Bumper Fog Lights - Front Halogen Headlights MUD Flaps - Front & Rear Over-Fender Flares Side Steps - Aluminium Spare Wheel Carrier Black Exterior Mirrors Black Front Bumper Black Grille Black Rear Bumper Steel Wheels | |
| More Safety Features | |
| 312MM Rear Brakes 322MM Front Brakes Dual Front Airbags Package Anti-Lock Braking Autonomous Emergency Braking - Camera Brake Assist Cyclist Recognition Electronic Brake Force Distribution Hill Start Assist Engine Immobiliser Lights ON Warning Alarm PRE-Collision Brake Assist PRE-Collision Braking Pedestrian Recognition PRE-Collision Systems Rear Collision Warning Seatbelts - Lap/Sash for All Seats Seatbelts - Reminder FOR Driver Seat Turn Assist Ventilated Front Disc Brakes Ventilated Rear Disc Brakes Vehicle Stability Control |