







| Make | Toyota |
| Model | Land Cruiser LC300 Sahara ZX |
| Year | 2022 |
| Body Type | Full Size SUV |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | 10 SP AUTOMATED MANUAL |
| Displacement | 3346 cc |
| In city Mileage | 11.23 Km/L |
| Out of city Mileage | 12.33 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 5015mm (197.4 inches) |
| Width | 1980mm (78.0 inches) |
| Height | 1950mm (76.8 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 3280kg (7231.2 lbs) |
| Curb Vehicle Weight | 2610kg (5754.1 lbs) |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2850mm (112.2 inches) |
| Treads | 1667mm (65.6 inches) |
| Ground Clearance | 235mm (9.3 inches) |
| Minimum Turning Radius | 11.8m (38.7 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 110 L |
| Displacement | 3346 cc |
| Engine Model | 3.4L V6 DOHC 24-valve |
| Engine Type | Twin-turbocharged six-cylinder |
| Engine Info | V6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 227kW @ 4000rpm (304.4 hp) |
| Max Torque | 700Nm @ 1600rpm (516.2 lb-ft) |
| Top Speed | |
| Fuel System | Distributor |
| Fuel Type | DIESEL TURBO F/INJ |
| Compression Ratio | 15.4 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86.0mm (3.4in) |
| Stroke | 96.0mm (3.8in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 265/50 R20 |
| Tire Size (Rear) | 265/50 R20 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Disc |
| Suspension System (Front) | Double wishbone, Independent, Stabiliser bar, Twin tube shock absorbers |
| Suspension System (Rear) | Stabiliser bar, 4 links, Twin tube shock absorbers, Lateral control arm |
| Wheel Rim | 20-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | -- |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Additional 12 Volt Socket/S 12 Volt Power Outlet 19CY Multi Media Platform 220V Power Outlet Climate Control - 4 Zone Five Seat Interior Automatic Air Con / Climate Control AIR Conditioned Cool BOX Alarm System/Remote Anti Theft Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic Android Auto Bottle Holders - Front & Rear Centre Courtesy/Dome Light/S CD/DVD Player Carpet Floor Covering CUP Holders - Front & Rear Central Locking Remote Control Cloth Upholstery Digital Audio Broadcast Radio Plus Display Audio With Touch Screen Driver Mode Selection Door Pockets - Front & Rear Display Screen 7 Inch Easy Access System - Front Passenger Seat Easy Access System - Drivers Seat ECO Mode Electric Parking Brake Floor Mats - Front & Rear Gear Shift Indicator Headrests - Adjustable on All Seats Hill Descent Control Heated Front Seats Headrest With Crest/Logo - Front Heated Rear Seats Heated Steering Wheel Head Up Display Instrument Cluster - Premium Interior Door Handles - Premium Illuminated Glove Box Compartment Intermittent Wipers - Variable Load Adaptive Control Leather Accented Upholstery LED Interior Lighting Leather Gear Knob Multi-Function Steering Wheel Multi Information Display - Colour Multi-Media System With 12.3 Inch Touch Screen Moonroof MAP/Reading Lights - Rear Navigation System Overhead Console/S Overhead Lighting Console Power Adjustable Steering Column Push Button Start Parking Distance Control Front & Rear Power Lumbar Support Driver Seat Power Front Seat Driver 8 WAY Power Front Seat Passenger 8 WAY Power Front Seat Driver/Memory Power Mirrors Power Seats Folding - 3RD ROW Power Steering Variable Power Tailgate Power Windows With ONE-Touch Operation Rear Centre Armrest Rear Cross Traffic Alert Rear Privacy Glass Rain Sensing Wipers Rear View Mirror - Auto Dimming Rear Wiper/Washer Seatbelts - Load Limiters 2ND ROW Outer Seatbelts - PRE-Tensioners 2ND ROW Outer Seatbelt Tension Reducer - Front Seats 40/20/40 Folding Rear Seats Split Fold Rear Seat Sunglass Holder Speed Limit Information Display Synthetic Leather Trim Storage Nets - Back OF Front Seats Seat Occupancy Detection - Driver Seat Occupancy Detection - Passenger Front Seat Occupancy Detection - Passenger Rear Storage Recess - Under Floor IN Rear Cargo Area Sound System with 14 Speakers Premium Sound System Side Storage Recess - Outer Sides 3RD ROW Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel Steering Wheel With Logo TFT Display Ticket Holder - Sunvisor - Driver Tool Kit Toyota Connected Services Unique Advanced Carbon Centre Console Unique Advanced Carbon Steering Wheel USB Input Socket USB-C Input Socket/S Ventilated Front Seats Voice Recognition System Ventilated Rear Seats Wireless Phone Charge Aero Wipers - Front 18 Inch Alloy Wheels Black Alloy Wheels Black Door Handles - Exterior Black Exterior Mirrors Black Grille - Gloss BI-LED Headlights Black Wheel Arch Mouldings Black Window Surrounds - Exterior Courtesy Lights - LED Chrome Surround - Exterior Side Windows Door Handle Courtesy Lights Door Courtesy Lights Daytime Running Lights - LED Dusk Sensing Headlights Exterior Mirrors - Auto Dimming Exterior Mirrors - Heated Exterior Mirrors With Indicators Exterior Mirrors With Puddle Light Exterior Mirrors - Tilt When Reversing Exclusive Grille Front Grille - Mesh Insert FOG Lights - LED Front MUD Guard Front Wheel AIR Spats Headlights - Automatic Levelling Headlight Washer System KEY Operated Panic Alarm Load Compartment Lighting - LED LED Cornering Lights LED Front Indicators LED Rear Indicators Manufacturers Logo - Black MAP Reading Lights - LED Premium Alloy Wheel Finish Projector Headlights Premium Door Switch Trim Painted Rocker/Lower Door Mouldings Rear Combination Lights LED Rear Footwell Lights Roof Rails Rear Lights - LED Rear MUD Guard Rear Spoiler Sequential Indicators Special Identifying Badging Smart Entry Scuff Plates Front Doors - Ornamentation Side Steps - Aluminium Side Steps - Premium Tailgate Manual Lift TOW Hitch Receiver Trailer Wiring Harness Unique Advanced Carbon Door Trim Unique Lower Bumper Design - Front & Rear Wheel Centres 20 Inch Alloy Wheels Chrome Accented Exterior Door Handles Chrome Accented Exterior Door Mirrors Premium Grille Sensor Controlled Tailgate Release Side Steps Unique Design Side Steps - Illuminated Wheel Arch Mouldings | |
| More Safety Features | |
| 335MM Rear Brakes 354MM Front Brakes 356MM Rear Brakes Dual Front Airbags Package Airbag - Knee Driver Airbag - Knee Passenger Anti-Lock Braking Active High Beam Control Automatic Collision Notification Autonomous Emergency Braking Automatic Emergency Call (ecall) Adaptive High Beam Assist ALL-Speed Active Cruise Control Brake Assist Back Guide Monitor Brake Steer Blind Spot Monitoring Curtain Airbags - Front Curtain Airbags - Rear Child Seat - Isofix Anchorage System Curve Speed Reduction Cyclist Recognition Dynamic Cruise Control Emergency Steering Assist Engine Immobiliser Intersection Crossing Assist Lane Centering Function Lane Departure Alert Lane Trace Assist PRE-Collision Brake Assist PRE-Collision Braking System Pedestrian Recognition Parking Support Brake PRE-Collision Systems Radar Cruise Control Rear Collision Warning Road Sign Assist Reversing Camera Reverse Camera Washer Rear View Monitor Side Airbags - 2ND ROW Seats Side Side Airbags - Front Seats Side Seatbelts - Load Limiters Front Seats Seatbelts - Lap/Sash for All Seats Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats Seatbelts - Reminder for All Seats Seatbelt/S Emergency Locking Retractor Speed Limit Information Traction Control System Trailer Stability Control Toyota Safety Sense Turn Assist Vehicle Tracker |