







| Make | Toyota |
| Model | Land Cruiser LC300 GXL |
| Year | 2024 |
| Body Type | Full Size SUV |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | 10 SP AUTOMATED MANUAL |
| Displacement | 3496 cc |
| In city Mileage | 11.23 Km/L |
| Out of city Mileage | 12.13 kmpl |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4980mm (196.1 inches) |
| Width | 2000mm (78.7 inches) |
| Height | 1950mm (76.8 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 3500kg |
| Curb Vehicle Weight | 2580kg |
| Seating Capacity | 7 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2850mm (112.2 inches) |
| Treads | 1687mm (66.4 inches) |
| Ground Clearance | 235mm (9.3 inches) |
| Minimum Turning Radius | 11.8m (38.7 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 110 L |
| Displacement | 3496 cc |
| Engine Model | 3.5L V6 DOHC 24-valve |
| Engine Type | Twin-turbocharged six-cylinder |
| Engine Info | V6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 227kW @ 4000rpm (304.4 hp) |
| Max Torque | 700Nm @ 1600rpm (516.2 lb-ft) |
| Top Speed | 210 Km/h |
| Fuel System | Distributor |
| Fuel Type | DIESEL TURBO F/INJ |
| Compression Ratio | 15.4 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86.0mm (3.4in) |
| Stroke | 96.0mm (3.8in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 265/65 R18 |
| Tire Size (Rear) | 265/65 R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Disc |
| Suspension System (Front) | Double Wishbone;Independent;Stabiliser Bar;Twin Tube Shock Absorb |
| Suspension System (Rear) | 4 Links;Lateral Control ARM;Stabiliser Bar;Twin Tube Shock Absorb |
| Wheel Rim | 18-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | -- |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Additional 12 Volt Socket/S 12 Volt Power Outlet 19CY Multi Media Platform 220V Power Outlet Climate Control - 4 Zone Five Seat Interior Automatic Air Con / Climate Control AIR Conditioned Cool BOX Alarm System/Remote Anti Theft Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic Android Auto Bottle Holders - Front & Rear Centre Courtesy/Dome Light/S CD/DVD Player Carpet Floor Covering CUP Holders - Front & Rear Central Locking Remote Control Cloth Upholstery Digital Audio Broadcast Radio Plus Display Audio With Touch Screen Driver Mode Selection Door Pockets - Front & Rear Display Screen 7 Inch Easy Access System - Front Passenger Seat Easy Access System - Drivers Seat ECO Mode Electric Parking Brake Floor Mats - Front & Rear Gear Shift Indicator Headrests - Adjustable on All Seats Hill Descent Control Heated Front Seats Headrest With Crest/Logo - Front Heated Rear Seats Heated Steering Wheel Head Up Display Instrument Cluster - Premium Interior Door Handles - Premium Illuminated Glove Box Compartment Intermittent Wipers - Variable Load Adaptive Control Leather Accented Upholstery LED Interior Lighting Leather Gear Knob Multi-Function Steering Wheel Multi Information Display - Colour Multi-Media System With 12.3 Inch Touch Screen Moonroof MAP/Reading Lights - Rear Navigation System Overhead Console/S Overhead Lighting Console Power Adjustable Steering Column Push Button Start Parking Distance Control Front & Rear Power Lumbar Support Driver Seat Power Front Seat Driver 8 WAY Power Front Seat Passenger 8 WAY Power Front Seat Driver/Memory Power Mirrors Power Seats Folding - 3RD ROW Power Steering Variable Power Tailgate Power Windows With ONE-Touch Operation Rear Centre Armrest Rear Cross Traffic Alert Rear Privacy Glass Rain Sensing Wipers Rear View Mirror - Auto Dimming Rear Wiper/Washer Seatbelts - Load Limiters 2ND ROW Outer Seatbelts - PRE-Tensioners 2ND ROW Outer Seatbelt Tension Reducer - Front Seats 40/20/40 Folding Rear Seats Split Fold Rear Seat Sunglass Holder Speed Limit Information Display Synthetic Leather Trim Storage Nets - Back OF Front Seats Seat Occupancy Detection - Driver Seat Occupancy Detection - Passenger Front Seat Occupancy Detection - Passenger Rear Storage Recess - Under Floor IN Rear Cargo Area Sound System with 14 Speakers Premium Sound System Side Storage Recess - Outer Sides 3RD ROW Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel Steering Wheel With Logo TFT Display Ticket Holder - Sunvisor - Driver Tool Kit Toyota Connected Services Unique Advanced Carbon Centre Console Unique Advanced Carbon Steering Wheel USB Input Socket USB-C Input Socket/S Ventilated Front Seats Voice Recognition System Ventilated Rear Seats Wireless Phone Charge Aero Wipers - Front 18 Inch Alloy Wheels Black Alloy Wheels Black Door Handles - Exterior Black Exterior Mirrors Black Grille - Gloss BI-LED Headlights Black Wheel Arch Mouldings Black Window Surrounds - Exterior Courtesy Lights - LED Chrome Surround - Exterior Side Windows Door Handle Courtesy Lights Door Courtesy Lights Daytime Running Lights - LED Dusk Sensing Headlights Exterior Mirrors - Auto Dimming Exterior Mirrors - Heated Exterior Mirrors With Indicators Exterior Mirrors With Puddle Light Exterior Mirrors - Tilt When Reversing Exclusive Grille Front Grille - Mesh Insert FOG Lights - LED Front MUD Guard Front Wheel AIR Spats Headlights - Automatic Levelling Headlight Washer System KEY Operated Panic Alarm Load Compartment Lighting - LED LED Cornering Lights LED Front Indicators LED Rear Indicators Manufacturers Logo - Black MAP Reading Lights - LED Premium Alloy Wheel Finish Projector Headlights Premium Door Switch Trim Painted Rocker/Lower Door Mouldings Rear Combination Lights LED Rear Footwell Lights Roof Rails Rear Lights - LED Rear MUD Guard Rear Spoiler Sequential Indicators Special Identifying Badging Smart Entry Scuff Plates Front Doors - Ornamentation Side Steps - Aluminium Side Steps - Premium Tailgate Manual Lift TOW Hitch Receiver Trailer Wiring Harness Unique Advanced Carbon Door Trim Unique Lower Bumper Design - Front & Rear Wheel Centres | |
| More Safety Features | |
| 335MM Rear Brakes 354MM Front Brakes 356MM Rear Brakes Dual Front Airbags Package Airbag - Knee Driver Airbag - Knee Passenger Anti-Lock Braking Active High Beam Control Automatic Collision Notification Autonomous Emergency Braking Automatic Emergency Call (ecall) Adaptive High Beam Assist ALL-Speed Active Cruise Control Brake Assist Back Guide Monitor Brake Steer Blind Spot Monitoring Curtain Airbags - Front Curtain Airbags - Rear Child Seat - Isofix Anchorage System Curve Speed Reduction Cyclist Recognition Dynamic Cruise Control Emergency Steering Assist Engine Immobiliser Intersection Crossing Assist Lane Centering Function Lane Departure Alert Lane Trace Assist PRE-Collision Brake Assist PRE-Collision Braking System Pedestrian Recognition Parking Support Brake PRE-Collision Systems Radar Cruise Control Rear Collision Warning Road Sign Assist Reversing Camera Reverse Camera Washer Rear View Monitor Side Airbags - 2ND ROW Seats Side Side Airbags - Front Seats Side Seatbelts - Load Limiters Front Seats Seatbelts - Lap/Sash for All Seats Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats Seatbelts - Reminder for All Seats Seatbelt/S Emergency Locking Retractor Speed Limit Information Traction Control System Trailer Stability Control Toyota Safety Sense Turn Assist Vehicle Tracker 200 AMP Alternator Adaptive Variable Suspension Auto Rear Cooler With Controls Central Differential With Lock Function Comfort Mode Crawl Control Diff Lock Rear Dual Range Transfer Case Front Diff Lock Hill Ascent Control Kinetic Dynamic Suspension System Multi-Terrain Monitor Multi-Terrain Select Normal Mode Smart Start Sport S Mode Sport S+ Mode Vehicle Dynamics Integrated Management |