







| Make | Toyota |
| Model | Land Cruiser LC300 GX |
| Year | 2024 |
| Body Type | Full Size SUV |
| Drive | 4WD |
| Transmission | 8-speed shiftable automatic |
| Displacement | 3496 cc |
| In city Mileage | 10.98 km/l |
| Out of city Mileage | 12.7 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4980mm (196.1 inches) |
| Width | 2000mm (78.7 inches) |
| Height | 1950mm (76.8 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 3280kg (7231.2 lbs) |
| Curb Vehicle Weight | 2495kg (5500.5 lbs) |
| Seating Capacity | 7 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2850mm (112.2 inches) |
| Treads | 1687mm (66.4 inches) |
| Ground Clearance | 235mm (9.3 inches) |
| Minimum Turning Radius | 11.8m (38.7 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 110 L |
| Displacement | 3496 cc |
| Engine Model | 3.5L V6 DOHC 24-valve |
| Engine Type | Twin-turbocharged six-cylinder |
| Engine Info | V6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 227kW @ 4000rpm (304.4 hp) |
| Max Torque | 700Nm @ 1600rpm (516.2 lb-ft) |
| Top Speed | 210 Km/h |
| Fuel System | Port/Direct Injection |
| Fuel Type | Diesel |
| Compression Ratio | 15.6:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86.0mm (3.4in) |
| Stroke | 96.0mm (3.8in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 245/75 R17 |
| Tire Size (Rear) | 245/75 R17 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | Double wishbone, Independent, Stabiliser bar, Twin tube shock absorbers |
| Suspension System (Rear) | Multi-link suspension that's designed to respond quickly to drive torque and create a flat driving feel |
| Wheel Rim | 17 Allow Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | -- |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |