







| Make | Toyota |
| Model | Land Cruiser LC300 GX |
| Year | 2022 |
| Body Type | Full Size SUV |
| Drive | 4WD |
| Transmission | 10 SP AUTOMATED MANUAL |
| Displacement | 3496 cc |
| In city Mileage | |
| Out of city Mileage | |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4980mm (196.1 inches) |
| Width | 2000mm (78.7 inches) |
| Height | 1950mm (76.8 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 3280kg (7231.2 lbs) |
| Curb Vehicle Weight | 2495kg (5500.5 lbs) |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2850mm (112.2 inches) |
| Treads | 1687mm (66.4 inches) |
| Ground Clearance | 235mm (9.3 inches) |
| Minimum Turning Radius | 11.8m (38.7 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 110 L |
| Displacement | 3496 cc |
| Engine Model | 3.5L V6 DOHC 24-valve |
| Engine Type | DUAL OVERHEAD CAM twin-turbocharged six-cylinder |
| Engine Info | 6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 227kW @ 4000rpm (304.4 hp) |
| Max Torque | 700Nm @ 1600rpm (516.2 lb-ft) |
| Top Speed | |
| Fuel System | Distributor |
| Fuel Type | DIESEL TURBO F/INJ |
| Compression Ratio | 15.4 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86.0mm (3.4in) |
| Stroke | 96.0mm (3.8in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 245/75 R17 |
| Tire Size (Rear) | 245/75 R17 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Disc |
| Suspension System (Front) | Double wishbone, Independent, Stabiliser bar, Twin tube shock absorbers |
| Suspension System (Rear) | Stabiliser bar, 4 links, Twin tube shock absorbers, Lateral control arm |
| Wheel Rim | 17-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | Yes |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Info | |
| Engine Immobiliser Seatbelts - Lap/Sash for All Seats Airbag Knee Driver Dual Front Airbags Package Anti-lock Braking Hill Descent Control Brake Assist Daytime Running Lights - LED Traction Control System Illuminated Glove Box Compartment Rear Spoiler 12 Volt Power Outlet Central Locking Remote Control Additional 12 Volt Socket/s Rear Lights - LED Alarm System/Remote Anti Theft Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic Seatbelts - Load Limiters Front Seats Tool Kit Dusk Sensing Headlights Rear Collision Warning Push Button Start Storage Recess - Under Floor in Rear Cargo Area Voice Recognition System Cup Holders - Front and Rear Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats Pedestrian Recognition Centre Courtesy/Dome Light(s) Spare Wheel - Full Size Steel Wheel LED Headlights Digital Audio Broadcast Radio + Gear Shift Indicator Split Fold Rear Seat Electric Parking Brake Trailer Stability Control Bottle Holders - Front and Rear Rear Wiper/Washer Power Windows With One-Touch Operation Seatbelts - Reminder for All Seats Vinyl Floor Covering ECO Mode Load Adaptive Control Adjustable Steering Column Climate Control - 2 Zone Android Auto Multi Function Steering Wheel Automatic Air Con / Climate Control Active High Beam Control Headlights - Manual Levelling Sunglass Holder Reversing Camera Child Seat - ISOFIX Anchorage System Floor Mats - Front & Rear Headrests - Adjustable on All Seats Sound System with 6 Speakers Door Pockets - Front and Rear Airbag Knee Passenger Driver Mode Selection Overhead Console/s Power Steering Variable Autonomous Emergency Braking Seatbelt (s) Emergency Locking Retractor Snorkel Tow Hitch Receiver Pre-Collision Brake Assist Pre-Collision Braking System USB Input Socket Side Airbags - Front Seats side Seatbelts - Pre-tensioners 2nd Row Outer Pre-collision Systems Seatbelts - Load Limiters 2nd Row Outboard Side Airbags - 2nd Row Seats side Turn Assist Smart Entry Smart Start Cyclist Recognition Automatic Emergency Call (eCall) Seat Occupancy Detection - Driver Seat Occupancy Detection - Passenger (front) Trailer Wiring Harness Wheel Centres Rear View Monitor Dynamic Cruise Control Seat Occupancy Detection - Passenger (Rear) Road Sign Assist Sports Mode Toyota Safety Sense Speed Limit Information Display TFT Display Rear Mud Guard Vehicle Tracker Front Mud Guard 220V Power Outlet Speed Limit Information Vehicle Dynamics Integrated Management Curtain Airbags - Front Curtain Airbags - Rear Radar Cruise Control LED Cornering Lights Brake Steer Display Screen 4.2 Inch Normal Mode Intersection Crossing Assist Crawl Control Tailgate Manual Lift All-speed Active Cruise Control 19CY Multi Media Platform Five Seat Interior Overhead Lighting Console Steel Wheels Front Wheel Air Spats 356mm Rear Brakes Exterior Mirrors with Indicators Cloth Upholstery Automatic Collision Notification Lane Centering Function Lane Departure Alert Rear Combination Lights LED Aero Wipers - Front Dual Range Transfer Case Emergency Steering Assist 354mm Front Brakes Display Audio with Touch Screen Multi Information Display - Colour Floor Mats - All Weather Seatbelt Tension Reducer - Front Seats Central Differential with Lock Function Side Storage Recess - Outer Sides 3rd Row Ticket Holder - Sunvisor - Driver Curve Speed Reduction Multi-media System with 9.0 inch Touch Screen Halogen Interior Lights - Front and Rear Toyota Connected Services 200 Amp Alternator Hill Ascent Control 335mm Rear Brakes LED Front Indicators Seat Occupancy Detection - Passenger front Digital Audio Broadcast Radio Plus Airbag - Knee Driver Centre Courtesy/Dome Light/s Seatbelts - Load Limiters 2nd Row Outer Halogen Interior Lights - Front & Rear Multi-function Steering Wheel Cup Holders - Front & Rear Door Pockets - Front & Rear Seat Occupancy Detection - Passenger Rear Bottle Holders - Front & Rear Seatbelt/s Emergency Locking Retractor Airbag - Knee Passenger Multi-media System with 9.0 inch Touchscreen |