







| Make | Toyota |
| Model | Land Cruiser LC300 GR-S |
| Year | 2022 |
| Body Type | Full Size SUV |
| Drive | 4X4 |
| Transmission | Automatic, 6-speed |
| Displacement | 3496 cc |
| In city Mileage | 11.13 kmpl |
| Out of city Mileage | 12.13 kmpl |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4995mm (196.7 inches) |
| Width | 1990mm (78.3 inches) |
| Height | 1950mm (76.8 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 3280kg (7231.2 lbs) |
| Curb Vehicle Weight | 2630kg (5798.2 lbs) |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2850mm (112.2 inches) |
| Treads | 1667mm (65.6 inches) |
| Ground Clearance | 235mm (9.3 inches) |
| Minimum Turning Radius | 11.8m (38.7 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 110 L |
| Displacement | 3496 cc |
| Engine Model | 3.5L V6 DOHC 24-valve |
| Engine Type | Twin-turbocharged six-cylinder |
| Engine Info | V6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 227kW @ 4000rpm (304.4 hp) |
| Max Torque | 700Nm @ 1600rpm (516.2 lb-ft) |
| Top Speed | |
| Fuel System | Electronic Fuel Injection |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Compression Ratio | 15.4 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86.0mm (3.4in) |
| Stroke | 96.0mm (3.8in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 265/65 R18 |
| Tire Size (Rear) | 265/65 R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Disc |
| Suspension System (Front) | Double wishbone, Independent, Stabiliser bar, Twin tube shock absorbers |
| Suspension System (Rear) | Stabiliser bar, 4 links, Twin tube shock absorbers, Lateral control arm |
| Wheel Rim | 18-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Info | |
| Engine Immobiliser Carpet Floor Covering Airbag Knee Driver Dual Front Airbags Package Anti-lock Braking Hill Descent Control Brake Assist Power Mirrors Daytime Running Lights - LED Exterior Mirrors - Heated Heated Front Seats Illuminated Glove Box Compartment Blind Spot Monitoring Rear Centre Armrest Rear Spoiler 12 Volt Power Outlet Central Locking Remote Control Additional 12 Volt Socket/s Rear Lights - LED Alarm System/Remote Anti Theft Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic Seatbelts - Load Limiters Front Seats Roof Rails Rear View Mirror Auto Dimming Dusk Sensing Headlights Rear Collision Warning Push Button Start Power Tailgate Cup Holders - Front and Rear Rear Cross Traffic Alert Headlight Washer System Chrome Surround - Exterior Side Windows Rear Privacy Glass Door Handle Courtesy Lights Pedestrian Recognition Fog Lights - LED Power Front Seat Driver 8 Way Power Adjustable Steering Column Centre Courtesy/Dome Light(s) Head Up Display Map/Reading Lights - Rear Digital Audio Broadcast Radio + Gear Shift Indicator Electric Parking Brake Leather Accented Upholstery Power front seat Driver/memory Rain Sensing Wipers Bottle Holders - Front and Rear Rear Wiper/Washer Power Windows With One-Touch Operation 18 Inch Alloy Wheels Diff Lock Rear Navigation System Heated Steering Wheel Exterior Mirrors Tilt When Reversing ECO Mode Load Adaptive Control Android Auto Multi Function Steering Wheel Automatic Air Con / Climate Control Power Lumbar Support Driver Seat Active High Beam Control Heated Rear Seats Exterior Mirrors - Auto Dimming Reversing Camera Headlights - Automatic Levelling Child Seat - ISOFIX Anchorage System Floor Mats - Front & Rear Headrests - Adjustable on All Seats Projector Headlights Door Pockets - Front and Rear Intermittent Wipers - Variable Leather Gear Knob Climate Control - 4 Zone Airbag Knee Passenger Driver Mode Selection Overhead Console/s Power Steering Variable Parking Distance Control Front & Rear Exterior Mirrors with Puddle Light Autonomous Emergency Braking Power Front Seat Passenger 8 Way Front Diff Lock Bi-LED Headlights Black Door Handles - Exterior Pre-Collision Brake Assist Pre-Collision Braking System Reverse Camera Washer Moonroof Kinetic Dynamic Suspension System Side Airbags - Front Seats side Adaptive Variable Suspension Pre-collision Systems CD/DVD Player Seatbelts - Load Limiters 2nd Row Outboard Side Airbags - 2nd Row Seats side Rear Footwell Lights Black Exterior Mirrors LED Interior Lighting Cyclist Recognition Black Alloy Wheels Automatic Emergency Call (eCall) Parking Support Brake Rear View Monitor Dynamic Cruise Control Door Courtesy Lights Comfort Mode Adaptive High Beam Assist Road Sign Assist Rear Mud Guard Black Wheel Arch Mouldings Front Mud Guard 220V Power Outlet Curtain Airbags - Front Curtain Airbags - Rear Radar Cruise Control Key Operated Panic Alarm Display Screen 7 Inch LED Cornering Lights Brake Steer Normal Mode Intersection Crossing Assist Instrument Cluster - Premium Crawl Control Multi-terrain Select Map Reading Lights - LED All-speed Active Cruise Control 19CY Multi Media Platform Back Guide Monitor Five Seat Interior Multi-media System with 12.3 inch Touch Screen Overhead Lighting Console Easy Access System - Front Passenger Seat Front Wheel Air Spats Easy Access System - Drivers Seat 356mm Rear Brakes Exterior Mirrors with Indicators Cloth Upholstery Exclusive Grille Automatic Collision Notification Lane Centering Function Lane Trace Assist Lane Departure Alert Rear Combination Lights LED Aero Wipers - Front Dual Range Transfer Case Interior Door Handles - Premium Black Window Surrounds - Exterior Emergency Steering Assist 354mm Front Brakes Display Audio with Touch Screen Multi Information Display - Colour Central Differential with Lock Function Air Conditioned Cool Box Black Grille - Gloss Headrest with Crest/Logo - Front Curve Speed Reduction Load Compartment Lighting - LED Manufacturers Logo = Black Front Grille - Mesh Insert Courtesy Lights - LED Painted Rocker/Lower Door Mouldings Auto Rear Cooler with Controls 200 Amp Alternator Hill Ascent Control 335mm Rear Brakes LED Front Indicators Premium Alloy Wheel Finish Premium Door Switch Trim Power Seats Folding - 3rd Row LED Rear Indicators Multi-Terrain Monitor Digital Audio Broadcast Radio Plus Airbag - Knee Driver Rear View Mirror - Auto Dimming Centre Courtesy/Dome Light/s Seatbelts - Load Limiters 2nd Row Outer Multi-function Steering Wheel Exterior Mirrors - Tilt When Reversing Cup Holders - Front & Rear Door Pockets - Front & Rear Bottle Holders - Front & Rear Airbag - Knee Passenger Manufacturers Logo - Black |