







| Make | Toyota |
| Model | HiAce Petrol 15 |
| Year | 2020 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | FWD |
| Transmission | CVT |
| Displacement | 2494 cc |
| In city Mileage | |
| Out of city Mileage | |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4715 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1985 mm |
| Gross Vehicle Weight | 2600 kg |
| Curb Vehicle Weight | 1800 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2985 mm |
| Treads | 1540mm |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | 5.5 m |
| Fuel Tank Capacity |
| Displacement | 2494 cc |
| Engine Model | |
| Engine Type | 2.5 D-4D (2KD-HI) |
| Engine Info | |
| Max Power | 75/3600 |
| Max Torque | 260/1600-2400 |
| Top Speed | |
| Fuel System | Direct injection |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Compression Ratio | 18.5:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | -- |
| Bore | 92.0 |
| Stroke | 93.8 |
| LEV (Low Emission Vehicle) | -- |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 195R15C |
| Tire Size (Rear) | 195R15C |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Drum |
| Suspension System (Front) | Double wishbone, torsion bar spring with stabiliser bar |
| Suspension System (Rear) | Semi trailing arm, coil spring |
| Wheel Rim |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | -- |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | -- |
| Leather Steering Wheel | -- |
| Power Front Seat | -- |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | -- |