







| Make | Toyota |
| Model | Corolla Hybrid SE |
| Year | 2024 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | FWD |
| Transmission | 8-speed shiftable automatic |
| Displacement | 1798 cc |
| In city Mileage | 18.70 Km/L |
| Out of city Mileage | 21.17 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4630 mm |
| Width | 1780 mm |
| Height | 1435 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1300 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2700 mm |
| Treads | 1480mm |
| Ground Clearance | 135 mm |
| Minimum Turning Radius | 10.85 m |
| Fuel Tank Capacity | 43 L |
| Displacement | 1798 cc |
| Engine Model | 1.8L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Double overhead cam (DOHC) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 134 hp @ 5,200 rpm |
| Max Torque | 156 lb-ft @ 3,600 rpm |
| Top Speed | 185 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Final Gear Ratio | 3.80 |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 80.5mm |
| Stroke | 88.3mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Fast charge port type | CCS Type 2 |
| Charging plug | Type 2 (CCS) |
| Battery capacity | 118 kWh |
| Time to charge battery | 12.75 hrs |
| Electric Motor Poower | 141 kW |
| Tire Size (Front) | 225/40R18 |
| Tire Size (Rear) | 225/40R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Disc (ABS) |
| Braking System (Rear) | Disc (ABS) |
| Suspension System (Front) | Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 18-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| 8.0" infotainment display size AM/FM stereo 6 total speakers Android Auto/Apple CarPlay USB connection Auxiliary audio input and USB with external media control Satellite radio w/real time traffic satellite radio 3 months of provided satellite radio service 4 one-touch power windows 1st row power glass moonroof Hands-free entry Heated mirrors Tilt and telescopic steering wheel Transmission, cruise and audio controls on steering wheel Electric power steering Rear view camera Adaptive cruise control Front and rear cupholders Front and rear door pockets Overhead console with storage Front seatback storage Leather steering wheel Single zone front climate control Interior air filtration Dual illuminating vanity mirrors Turn signal in mirrors | |
| More Safety Features | |
| Lane departure warning accident avoidance system Lane keep assist Pre-collision safety system Post-collision safety system Dual front and dual rear side-mounted airbags Front and rear head airbags Passenger airbag occupant sensing deactivation Stability control Traction control Child seat anchors Rear door child safety locks 4-wheel ABS Ventilated front disc / solid rear disc brakes Emergency braking assist Tire pressure monitoring LED headlamp Daytime running lights 2 front headrests Front height adjustable headrests 3 rear headrests Rear fixed headrests Rear center 3-point belt Engine immobilizer |