







| Make | Toyota |
| Model | Corolla Altis Hybrid |
| Year | 2020 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | FWD |
| Transmission | 6-speed MT / CVT |
| Displacement | 1796 |
| In city Mileage | 15.88 Km/L |
| Out of city Mileage | 21.17 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4630 mm |
| Width | 1780 mm |
| Height | 1435 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1815 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2700 mm |
| Treads | 1480mm |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Minimum Turning Radius | 5.30m |
| Fuel Tank Capacity | 55 liters |
| Displacement | 1796 |
| Engine Model | 1.8 L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | 1.8-liter, VVT-i, 4-cylinder + Hybrid Motor (1.8 V) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 121 horsepower @ 6,000 rpm (121 horsepower combined, 1.8 V) |
| Max Torque | 153 Nm @ 5,200 rpm (207 Nm combined, 1.8 V) |
| Top Speed | 185 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (recommended) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | -- |
| Bore | 80.5 mm |
| Stroke | 88.3 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | -- |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 205/55R16 |
| Tire Size (Rear) | 205/55R16 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated disk |
| Braking System (Rear) | Solid disk |
| Suspension System (Front) | MacPherson Struts |
| Suspension System (Rear) | Double Wishbone |
| Wheel Rim | 16 Allow Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | -- |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | -- |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | -- |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | No |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | -- |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Seats: Fabric (E, G), Leather (V) Adjustment: Manual (E, G), 8-Way Driver Power Adjust (V) Rear: Fixed (E), 60/40 with Center Arm Rest (G, V) Multi-Info Display: Segment (E), 4.2" Color (G), 7" Color (V) Parking Brake: Lever (E, G), Electronic with Auto Brake Hold (V) Rear View Mirror: Day/Night (E, G), Auto-Dimming (V) Sun Visors: Mirror/Ticket Holder (E, G), w/ Lamp (V) Rear Sunshade: V only Inside Door Handle: Black (E, G), Silver (V) Shift Knob: PVC (E, G MT), Leather (G CVT, V) Eco Meter: Eco Driving Indicator (G, 1.6 V), Hybrid System Indicator (1.8 V Hybrid) Door Trim: Black (E), Soft Touch Panel + Matte Black (G), Soft Touch Panel + Gloss Black Panel (V) Door Armrest: Fabric (E, G), Synthetic Leather (V) Instrument Panel Trim: Soft Touch (E), Soft Touch + Silver Plating & Gloss Black (G, V) Glove Box: With (E, G), With Lamp (V) Rear Console Box: Resin (E), Fabric (G), Synthetic Leather (V) Illuminated Entry System: Room Lamp (E, G), Room Lamp, Tray, Cupholder, Front Door (V) Keyless Entry: With (E, G), Smart Entry (V) Push Start: V only Drive Mode Select: 1.8 V Hybrid only Power Windows: One-Touch Up/Down All Power Door Locks: With Speed-Sensing Power Side View Mirrors: Yes (E), w/ Power Fold (G), w/ Auto Fold (V) Air Conditioning: Manual (E), Automatic (G, V) Rear Vents: 1.6 G CVT, V Cruise Control: 1.6 V, Dynamic Radar Cruise Control (1.8 V Hybrid) Audio Type: Display Audio with CD/DVD/MP3/USB/Aux/Bluetooth Smartphone Mirroring: T-Link Speakers: 6 | |
| More Safety Features | |
| SRS Airbags: 7 ABS with EBD Vehicle Stability Control Hill Start Assist TVSS: Alarm (E, G), Alarm with Immobilizer Back Monitor Clearance and Back Sonar Toyota Safety Sense | |
| More Info | |
| Headlamp Adjustment Lighting: Follow Me Home (Auto Light + Follow Me Home for V) Front Fog Lamps: LED with Chrome Plating (V) Lower Front Grille: Black (Gloss Black for V) Wipers: Fixed (E), Time Adjustment (G), Rain-Sensing (V) Door Handle: Color-Keyed (E, G) Window Molding: With, Chrome Antenna: Glass-Printed |