







| Make | Toyota |
| Model | C-HR koba |
| Year | 2024 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | 4WD |
| Transmission | Continuously variable-speed automatic |
| Displacement | 1197 cc |
| In city Mileage | 20.6 Km/L |
| Out of city Mileage | 23.17 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4390mm (172.8 inches) |
| Width | 1795mm (70.7 inches) |
| Height | 1565mm (61.6 inches) |
| Gross Vehicle Weight | 1865kg (4111.6 lbs) |
| Curb Vehicle Weight | 1385kg (3053.4 lbs) |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2640mm (103.9 inches) |
| Treads | 1540mm (60.6 inches) |
| Ground Clearance | 137mm (5.4 inches) |
| Minimum Turning Radius | 10.4m (34.1 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 60 Liters |
| Displacement | 1197 cc |
| Engine Model | 1.2L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Double overhead cam (DOHC) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 85kW @ 5200rpm (114.0 hp) |
| Max Torque | 185Nm @ 1500rpm (136.4 lb-ft) |
| Top Speed | 140 km/L |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 71.5mm (2.8in) |
| Stroke | 74.5 mm (2.9 in) |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 225/50 R18 |
| Tire Size (Rear) | 225/50 R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated discs |
| Braking System (Rear) | Disc |
| Suspension System (Front) | Macpherson strut, Torsion bar |
| Suspension System (Rear) | Double wishbone, Torsion bar, Trailing arm |
| Wheel Rim | 18-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | -- |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Touchscreen Display: Standard with color touchscreen, often 8-inch or larger (up to 12.3-inch in newer/higher trims). Smartphone Integration: Wireless Apple CarPlay and Android Auto. Navigation: Embedded/cloud-based navigation with online features. Audio System: Premium 9-speaker JBL system in Koba and GR Sport models. Connectivity: Bluetooth, digital radio, Toyota Connected Services (with subscription). Convenience: Wireless phone charging pad (Koba/GR Sport), voice recognition, digital rearview camera. | |
| More Safety Features | |
| Pre-Collision System: Detects vehicles, pedestrians (day/night), and cyclists (day) to provide warnings and assist with braking. Adaptive Cruise Control (ACC): Maintains a set distance from the vehicle ahead, with stop-and-go functionality. Lane Trace Assist (LTA): Helps keep the vehicle centered in its lane. Road Sign Assist (RSA): Displays important road signs (like speed limits) on the multi-information display. Automatic High Beam (AHB): Automatically adjusts high beams for oncoming traffic. Airbags: 10 SRS airbags for comprehensive protection, including front, side, curtain, and driver's knee airbags. Parking Assistance: Front, rear, and side parking sensors, plus a Panoramic View Monitor (PVM) for 360-degree awareness, says Toyota Australia and CarExpert. Blind Spot Monitor (BSM): Detects vehicles in blind spots. Rear Cross-Traffic Alert (RCTA): Warns of vehicles approaching from the sides when reversing. Other Features: Includes Vehicle Stability Control, Traction Control, ABS, EBD, Brake Assist, and Hill-start Assist Control. | |
| More Info | |
| Engine Immobiliser Seatbelts - Lap/Sash for All Seats Electronic Brake Force Distribution Dual Front Airbags Package Bluetooth Connectivity Anti-lock Braking Brake Assist Glovebox Compartment Daytime Running Lights - LED Traction Control System Heated Front Seats Blind Spot Monitoring Seatback Pockets - Front Seats Rear Lights - LED Lane Departure Warning Forward Collision Warning Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic Power Lumbar Support Front Seats Spare Wheel - Space Saver/Temporary Voice Recognition System Child Seat Anchor Points Rear Cross Traffic Alert Vehicle Stability Control Automatic Brake Hold Centre Console Box - Multi-purpose Auto Climate Control with Dual Temp Zones Pedestrian Recognition Fog Lights - LED Apple Car Play LED Headlights Split Fold Rear Seat Electric Parking Brake Leather Accented Upholstery Rain Sensing Wipers Power Windows With One-Touch Operation 18 Inch Alloy Wheels Cup Holders - Front Seats Premium Gear Knob Android Auto Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination Power Lumbar Support Driver Seat Active High Beam Control Satellite Navigation Reversing Camera Headlights - Automatic Levelling Hill Start Assist Sound System with 6 Speakers Electric Power Steering Premium Steering Wheel Parking Distance Control Front & Rear Autonomous Emergency Braking Evasive Steering Assist USB Input Socket Side Airbags - Front Seats side Multi-media System with 8 inch Touch Screen Panoramic View Monitor Pre-collision Systems Smart Entry Smart Start Toyota Safety Sense 2 Parking Support Brake Black Rear Spoiler NanoE Technology Road Sign Assist MyToyota Curtain Airbags - Front Curtain Airbags - Rear Multi Information Display Illuminated Door Trim - Front Progressive Steering Illuminated Door Trim - Rear Centre Console Tray Display Screen 4.2 Inch Intersection Crossing Assist Rear Combination Lights All-speed Active Cruise Control Live Traffic Monitoring Five Seat Interior Parking Support Alert Airbag - Knee Driver Rear View Mirror - Auto Dimming Multi-function Control Screen Retractable & Heated Side Mirrors Multi-function Steering Wheel Bottle Holders - Front & Rear |