







| Make | Tesla |
| Model | Model Y |
| Year | 2022 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | AWD |
| Transmission | 1-speed direct drive |
| In city Mileage | 5.04 km/kWh |
| Out of city Mileage | 5.82 km/kWh |
| Luxury Car | Yes |
| Electric car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4750 mm |
| Width | 1978 mm |
| Height | 1624 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 2003 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2890 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 167 mm |
| Minimum Turning Radius | 12.10 m |
| Fuel Tank Capacity |
| Motor Capacity | 180 KW |
| Max Power | 362 hp @ 5,500 rpm |
| Max Torque | 369 lb-ft @ 1,800 rpm |
| Top Speed | 220 Km/h |
| Fast charge port type | SAE Combo |
| Charging plug | 7.6 kW at 32 A |
| Battery capacity | 78.1 kWh |
| Time to charge battery | 15.2 hr. |
| EPA range before recharging | 424 km |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | P255/45R19 |
| Tire Size (Rear) | P255/45R19 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Discs |
| Braking System (Rear) | Discs |
| Suspension System (Front) | Double Wishbone |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 19 in. Alloy wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Anti lock brake system + traction control Rear door child safety locks 3 point front seatbelts with pre-tensioners Electronic stability control Tyre pressure monitoring system Driver/Front Passenger airbags Electronic Brakeforce Distribution + Brake Assist Side curtain airbags Electronic parking brake 3x3 point rear seatbelts Emergency braking Active safety technologies including collision avoidance and automatic emergency braking Collision warning | |
| More Safety Features | |
| Anti-Lock Braking Central Locking Power Door Locks Rear Seat Belts Seat Belt Warning Door Ajar Warning Adjustable Seats Keyless Entry Vehicle Stability Control System Engine Immobilizer Crash Sensor Engine Check Warning Rear Camera DAB Digital radio 4 USB C ports Music and media via bluetooth Premium audio 13 speakers, 1 subwoofer, 2 amps and full immersive sound Anti-Theft Device |