







| Make | Tesla |
| Model | Model X |
| Year | 2023 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | AWD |
| Transmission | 1-speed direct drive |
| In city Mileage | 5.08 km/kWh |
| Out of city Mileage | 5.97 km/kWh |
| Luxury Car | Yes |
| Electric car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 5058 mm |
| Width | 2000 mm |
| Height | 1678 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 2445 kg |
| Seating Capacity | 6 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2965 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 168 mm |
| Minimum Turning Radius | |
| Fuel Tank Capacity |
| Motor Capacity | 250 KW |
| Max Power | 255bhp@5800rpm |
| Max Torque | 369 lb-ft @ 1,600 rpm |
| Top Speed | 220 Km/h |
| Fast charge port type | Tesla Supercharger |
| Charging plug | Type 2 (CCS) |
| Battery capacity | 100 kWh |
| Time to charge battery | 15.0 hr. |
| EPA range before recharging | 553 km |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 285/35R22 |
| Tire Size (Rear) | 285/35R22 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Disc (ABS) |
| Braking System (Rear) | Disc (ABS) |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 22'' Turbine Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| AM/FM stereo 960 watts stereo output 22 total speakers USB connection USB with external media control Satellite radio w/real time traffic satellite radio Tilt and telescopic steering wheel Audio controls on steering wheel Electric power steering Front, side, and rear view camera Front and rear parking sensors Wireless charging Cruise control Universal remote transmitter (for garage door, security system, etc.) Front and rear cupholders Front door pockets Heated steering wheel Three zone climate control Rear ventilation ducts with fan control Interior air filtration Dual illuminating vanity mirrors Electro chromatic inside rearview mirror | |
| More Safety Features | |
| Blind spot and lane departure warnings accident avoidance system Pre-collision safety system Dual front and dual rear side-mounted airbags Front and rear head airbags Passenger airbag occupant sensing deactivation Stability control Traction control Child seat anchors Rear door child safety locks 4-wheel ABS Front and rear ventilated disc brakes Emergency braking preparation Standard Emergency braking assist Standard Tire pressure monitoring Standard Dusk sensing headlamps Standard Auto delay off headlamps Standard LED headlamp Standard Daytime running lights Standard Front fog/driving lights Standard 2 front headrests Standard Front integrated headrests 2 rear headrests St Rear integrated headrests Standard Rear center 3-point belt Standard Remote anti-theft alarm system Standard Engine immobilizer Standard |