







| Make | Tesla |
| Model | Model S |
| Year | 2024 |
| Body Type | Hatchback |
| Drive | FWD |
| Transmission | Automatic |
| In city Mileage | 5.38 km/kWh |
| Out of city Mileage | 5.82 km/kWh |
| Luxury Car | Yes |
| Electric car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4970 mm |
| Width | 2189 mm |
| Height | 1445 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 2241 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2960 mm |
| Treads | 1662 mm |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | 11.60 m |
| Fuel Tank Capacity |
| Motor Capacity | 250 kW |
| Max Power | |
| Max Torque | |
| Top Speed | 225 Km/h |
| Fast charge port type | Tesla Supercharger |
| Charging plug | Type 2 (CCS) |
| Battery capacity | 98.0 kWh |
| Time to charge battery | 15.0 hr. |
| EPA range before recharging | 549 km |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | P245/45WR19 |
| Tire Size (Rear) | P245/45WR19 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Discs |
| Braking System (Rear) | Discs |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 19 inch wheel Alloy |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | -- |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | -- |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Touch Screen Connectivity USB & Auxiliary Input | |
| More Safety Features | |
| Anti-Lock Braking Central Locking Power Door Locks Rear Seat Belts Seat Belt Warning Door Ajar Warning Adjustable Seats Keyless Entry Vehicle Stability Control System Engine Immobilizer Crash Sensor Engine Check Warning Rear Camera Anti-Theft Device |