







| Make | Suzuki |
| Model | Wagon R |
| Year | 2024 |
| Body Type | Wagon |
| Drive | FWD |
| Transmission | Automatic (CVT) |
| Displacement | 1198 cc |
| In city Mileage | 20.6 Km/L |
| Out of city Mileage | 22.17 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 3655 mm |
| Width | 1620 mm |
| Height | 1675 mm |
| Gross Vehicle Weight | 1340 kg |
| Curb Vehicle Weight | 850 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2435 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | 5.5 meters |
| Fuel Tank Capacity | 32 L |
| Displacement | 1198 cc |
| Engine Model | 1.2L, 3-Cylinders |
| Engine Type | K12N |
| Engine Info | 3 cylinder 12 valve |
| Max Power | 88.50bhp@6000rpm |
| Max Torque | 113Nm@4400rpm |
| Top Speed | 180 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (recommended) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 73.5 mm |
| Stroke | 82.1 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 165/70 R14 |
| Tire Size (Rear) | 165/70 R14 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Discs |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 14 Allow Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Adjustable Headlamps Rear Window Wiper Rear Window Washer Wheel Covers Alloy Wheels Outside Rear View Mirror Turn Indicators Integrated Antenna Halogen Headlamps Fog Lights Front Antenna Roof Antenna Boot Opening | |
| More Safety Features | |
| Anti-lock Braking System (ABS) Central Locking Child Safety Locks Anti-Theft Alarm No. of Airbags2Driver Airbag Passenger Airbag Day & Night Rear View Mirror Electronic Brakeforce Distribution (EBD) Seat Belt Warning Door Ajar Warning Engine Immobilizer Electronic Stability Control (ESC) Anti-Theft Device Speed Alert Speed Sensing Auto Door Lock Pretensioners & Force Limiter Seatbelts Driver and Passenger Hill Assist |