







| Make | Suzuki |
| Model | Grand Vitara |
| Year | 2023 |
| Body Type | Crossover SUV |
| Drive | FWD |
| Transmission | 6 Speed MT |
| Displacement | 1462 cc |
| In city Mileage | 15.88 Km/L |
| Out of city Mileage | 18.88 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4345 mm |
| Width | 1795 mm |
| Height | 1645 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1670 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2600 mm |
| Treads | 1535 mm |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Minimum Turning Radius | 5.4 m |
| Fuel Tank Capacity | 45 Litre |
| Displacement | 1462 cc |
| Engine Model | 1.5L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | 1.5L Petrol Engine, In-Line 4 Cylinder 16 Valve |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 103PS @ 6000rpm |
| Max Torque | 137Nm @ 4400rpm |
| Top Speed | 190 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 74.0 mm |
| Stroke | 85.0 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 215/60 R17 |
| Tire Size (Rear) | 215/60 R17 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Disc |
| Suspension System (Front) | MacPherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Torsion Beam |
| Wheel Rim | 17-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | -- |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Screen Size and Type: GLX: 9-inch HD capacitive touchscreen Connectivity: Smartphone linkage (Apple CarPlay and Android Auto) via USB or Wi-Fi Bluetooth® music playback Other Features: Voice recognition Displays various vehicle status information Rearview Camera: Both GL and GLX models come with a rearview camera. USB Port: Both GL and GLX models have a USB port in the center console. Customization: You can customize the screen to place your most used features in the quick access hub. Wireless Charging: The Grand Vitara features wireless charging | |
| More Safety Features | |
| Six airbags (dual front, side & curtain) Electronic Brakeforce Distribution (EBD) Brake Assist System (BAS) |