







| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander |
| Year | 2024 |
| Body Type | Full Size SUV |
| Drive | AWD |
| Transmission | Continuously variable-speed automatic |
| Displacement | 2498 cc |
| In city Mileage | 10.32 Km/L |
| Out of city Mileage | 13.63 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4710 mm |
| Width | 2145 mm |
| Height | 1745 mm |
| Gross Vehicle Weight | 2355 kg |
| Curb Vehicle Weight | 1629 kg |
| Seating Capacity | 7 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2705 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 210 mm |
| Minimum Turning Radius | 11 m |
| Fuel Tank Capacity | 55 litres |
| Displacement | 2498 cc |
| Engine Model | 2.5 L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Double overhead cam (DOHC) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 181 hp @ 6,000 rpm |
| Max Torque | 181 lb-ft @ 3,600 rpm |
| Top Speed | 175 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | -- |
| Bore | 89.0 mm |
| Stroke | 100.0 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | P235/60R18 |
| Tire Size (Rear) | P235/60R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Disc (ABS) |
| Braking System (Rear) | Disc (ABS) |
| Suspension System (Front) | MacPherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 18-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Touchscreen Display: The Outlander offers either an 8.0-inch or 9.0-inch touchscreen, depending on the trim level. Smartphone Integration: Both Apple CarPlay and Android Auto are standard, allowing seamless smartphone integration for navigation, music, and calls. Wireless Connectivity: While both Apple CarPlay and Android Auto are standard, only Android Auto allows users to connect their iPhones wirelessly. Bose Premium Audio: An optional 10-speaker Bose audio system is available for enhanced sound quality. Connectivity: The system includes charging ports at the bottom of the center stack, along with hard buttons and physical knobs for volume and tuning. Mitsubishi Connect: Access to the subscription-based Mitsubishi Connect app provides remote services, including remote start, vehicle location, and more. Head-Up Display: A head-up display is available, projecting essential information onto the windshield. Digital Driver Display: A 12.3-inch full digital driver display offers prompt status updates. Wireless Smartphone Charging: Wireless device charging is also available. MyQ® Connected Garage: My MITSUBISHI CONNECT™ gives you the convenience of garage control from your in-dash touchscreen through myQ® Connected Garage. | |
| More Safety Features | |
| Forward Collision Mitigation (FCM) with Pedestrian Detection: This system uses radar and camera technology to detect potential collisions with vehicles or pedestrians, providing warnings and automatically applying brakes to mitigate or prevent accidents. Blind Spot Warning (BSW) with Lane Change Assist (LCA): Warns the driver of vehicles in their blind spot and can assist with lane changes. Lane Departure Warning and Prevention (LDW & LDP): Monitors lane position and alerts the driver if they are unintentionally drifting, and can even help prevent lane departures. Driver Attention Alert: Monitors the driver's alertness and provides alerts if signs of drowsiness or inattention are detected. Automatic High Beam (AHB): Automatically adjusts high beams to prevent glare for other drivers. Hill Descent Control (HDC) Trailer Stability Assist (TSA) |