






| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander |
| Year | 2023 |
| Body Type | Crossover SUV |
| Drive | AWD |
| Transmission | Continuously Variable Automatic (CVT) |
| Displacement | 2498 cc |
| In city Mileage | 10.2 Km/L |
| Out of city Mileage | 14.07 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4709 mm |
| Width | 1897 mm |
| Height | 1747 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1705 kg |
| Seating Capacity | 7 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2705 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 213 mm |
| Minimum Turning Radius | 11.10 m |
| Fuel Tank Capacity | 55 litres |
| Displacement | 2498 cc |
| Engine Model | 2.5L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | 4-cylinder in-line 16-valve DOHC |
| Engine Info | 6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 181 hp @ 6,000 rpm |
| Max Torque | 181 lb-ft @ 3,600 rpm |
| Top Speed | 240 Km/h |
| Fuel System | Port/Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (recommended) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 82.0mm |
| Stroke | 92.3 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 255/45R20 |
| Tire Size (Rear) | 255/45R20 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 20 inch wheel Alloy |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| 9.0" infotainment display size AM/FM stereo 6 total speakers Android Auto/Apple CarPlay USB connection Satellite radio satellite radio 3 months of provided satellite radio service | |
| More Safety Features | |
| Blind spot and lane departure warnings accident avoidance system Lane keep assist Rear cross traffic alert Driver attention alert Pre-collision safety system Post-collision safety system Dual front and dual rear side-mounted airbags Front and rear head airbags Passenger airbag occupant sensing deactivation Stability control Traction control Child seat anchors Rear door child safety locks 4-wheel ABS Front and rear ventilated disc brakes Emergency braking assist Tire pressure monitoring Dusk sensing headlamps Auto delay off headlamps LED headlamp Daytime running lights High pressure washer’s headlamps Front fog/driving lights Turn signal mirrors 2 front headrests Front height adjustable headrests 3 rear headrests Rear height adjustable headrests Rear center 3-point belt Remote anti-theft alarm system Engine immobilizer |