







| Make | Mitsubishi |
| Model | Outlander |
| Year | 2020 |
| Body Type | Sedan |
| Drive | FWD |
| Transmission | automatic transmission Super CVT-i |
| Displacement | 2496 cc |
| In city Mileage | 10.2 Km/L |
| Out of city Mileage | 13.23 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4710 mm |
| Width | 1900 mm |
| Height | 1750 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1600 kg |
| Seating Capacity | 7 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2705 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 213 mm |
| Minimum Turning Radius | 11 m |
| Fuel Tank Capacity | 55 litres |
| Displacement | 2496 cc |
| Engine Model | 2.5L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | 4 Cylinder 16 Valve DOHC MIVEC |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 181 hp @ 6,000 rpm |
| Max Torque | 181 lb-ft @ 3,600 rpm |
| Top Speed | 195 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 86.0 mm |
| Stroke | 86.0 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 225/55R18 |
| Tire Size (Rear) | 225/55R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Solid Disc |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Rack and pinion (electric power assisted) |
| Wheel Rim | 18-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | -- |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | -- |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Air Conditioning: Dual-Zone Climate Control Apps Control Bluetooth® Cargo Hooks Connection To External Entertainment Devices Cruise/Speed Control Cupholders, Front, Rear and 3rd Row Engine Start Button Entry System, Illuminated Media Control with Touch Screen Multi-Function Display Screen, 8.00-Inch Power Locks, With Passive Access (Card Key) Power Outlet, 12v: Cargo Area(1), Front(1) Power Windows Secondary Ventilation Controls Smart Card/Key Text To Speech / Speech To Text Ventilation System With Micro Filter Voice Activating System, with Radio Settings, Phone Wireless Apple CarPlay and Android Auto | |
| More Safety Features | |
| IIHS Front Moderate Overlap-Good IIHS Overall Side Crash-Good IIHS Best Pick-1 IIHS Rear Crash-Good IIHS Roof Strength-Good IIHS Front Small Overlap-Good |