






| Make | Mercedes |
| Model | E-Class Cabriolet |
| Year | 2024 |
| Body Type | Convertible |
| Drive | RWD |
| Transmission | 9-speed shiftable automatic |
| Displacement | 2998 cc |
| In city Mileage | 10.7 Km/L |
| Out of city Mileage | 12.7 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4836.16 mm |
| Width | 2054.86 mm |
| Height | 1437.64 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1964.92 kg |
| Seating Capacity | 4 |
| Doors Number | 2 |
| Wheel Base | 2872.74 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 100 mm |
| Minimum Turning Radius | 11.40 m |
| Fuel Tank Capacity | 66 Liters |
| Displacement | 2998 cc |
| Engine Model | 3.0 L V6 DOHC 24-valve |
| Engine Type | Mild hybrid |
| Engine Info | V6 cylinder 24 valve |
| Max Power | 362 hp @ 5,500 rpm |
| Max Torque | 369 lb-ft @ 1,600 rpm |
| Top Speed | 250 km/L |
| Fuel System | Port/Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (recommended) |
| Compression Ratio | |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | |
| Stroke | |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 245/45R18 |
| Tire Size (Rear) | 245/45R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Disc (ABS) |
| Braking System (Rear) | Disc (ABS) |
| Suspension System (Front) | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. |
| Suspension System (Rear) | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. |
| Wheel Rim | 18 Allow Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | -- |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | -- |
| Power Front Seat | -- |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | -- |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| AM/FM stereo Standard 2 subwoofer(s) Standard Android Auto/Apple CarPlay Standard USB connection Standard Auxiliary audio input and USB with external media control Standard | |
| More Safety Features | |
| Blind spot warning accident avoidance system Standard Rear cross traffic alert Standard Driver attention alert Standard Pre-collision safety system Standard Post-collision safety system Standard Dual front and dual rear side-mounted airbags Standard Front and rear head airbags Standard Passenger airbag occupant sensing deactivation Standard Stability control Standard Traction control Standard Child seat anchors Standard 4-wheel ABS Standard Brake drying Standard Front and rear ventilated disc brakes Standard Emergency braking preparation Standard Emergency braking assist Standard Tire pressure monitoring Standard Dusk sensing headlamps Standard Auto delay off headlamps Standard LED headlamp Standard Adaptive headlights Standard Daytime running lights Standard Turn signal mirrors Standard 2 front headrests Standard Front integrated headrests Standard 2 rear headrests Standard Rear integrated headrests Standard Remote anti-theft alarm system Standard Engine immobilizer Standard |