






| Make | Mercedes |
| Model | CLE 300 4MATIC Cabriolet |
| Year | 2024 |
| Body Type | Convertible |
| Drive | AWD |
| Transmission | 9-speed shiftable automatic |
| Displacement | 1998 cc |
| In city Mileage | 10.7 Km/L |
| Out of city Mileage | 12.6 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | Yes |
| Length | 4850 mm |
| Width | 2042 mm |
| Height | 1424 mm |
| Gross Vehicle Weight | 2420 kg |
| Curb Vehicle Weight | 1985 kg |
| Seating Capacity | 2 |
| Doors Number | 2 |
| Wheel Base | 2865 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | |
| Minimum Turning Radius | 11.20 m |
| Fuel Tank Capacity | 66 litres |
| Displacement | 1998 cc |
| Engine Model | 2.0 L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | M254 2.0L 4-cylinder |
| Engine Info | 4-cylinder in-line 16-valve |
| Max Power | 255 hp @ 5,800 rpm |
| Max Torque | 295 lb-ft @ 2,000-3,200 rpm |
| Top Speed | 210 Km/h |
| Fuel System | Port/Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (recommended) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | No |
| Bore | 83.1mm |
| Stroke | 91.9mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | -- |
| Tire Size (Front) | 245/40 R19 |
| Tire Size (Rear) | 245/40 R19 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | Double wishbone suspension |
| Suspension System (Rear) | Double wishbone suspension |
| Wheel Rim | 19 inch wheel Alloy |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | -- |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | -- |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | -- |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | -- |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |