| Make | Mercedes |
| Model | C 300 Cabriolet |
| Year | 2024 |
| Body Type | Convertible |
| Drive | AWD |
| Transmission | Continuously Variable Automatic (CVT) |
| Displacement | 1998 cc |
| In city Mileage | 9.4 Km/L |
| Out of city Mileage | 14.88 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4686 mm |
| Width | 1811 mm |
| Height | 1404 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1418 kg |
| Seating Capacity | 4 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2839 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 88 mm |
| Minimum Turning Radius | 11.20 m |
| Fuel Tank Capacity | 60 liters |
| Displacement | 1998 cc |
| Engine Model | 2.0 L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | 2.0L Turbo Inline-4 Gas |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 255 hp @ 5800 rpm |
| Max Torque | 273 lb-ft @ 1800 rpm |
| Top Speed | 200 Km/h |
| Fuel System | Port/Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (recommended) |
| Compression Ratio | |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 83.1mm |
| Stroke | 92.3 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | P225/45HR18 |
| Tire Size (Rear) | P225/45HR18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 18 Allow Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| Touch Screen Audio System Remote Control Speakers Front & back Bluetooth Connectivity USB & Auxiliary Input Adjustable Steering Column Height Adjustable Driving Seat Electric Adjustable Seats Smoke Headlamps Electric Folding Rear View Mirror Low Fuel Warning Light Rear Reading Lamp Parking Sensors Bottle Holder | |
| More Safety Features | |
| Anti-Lock Braking Brake Assist Central Locking Power Door Locks Child Safety Locks Rear Seat Belts Seat Belt Warning Door Ajar Warning Adjustable Seats Vehicle Stability Control System Crash Sensor Centrally Mounted Fuel Tank Rear Camera Anti-Theft Device |