| Make | Hyundai |
| Model | Tucson |
| Year | 2023 |
| Body Type | Crossover SUV |
| Drive | AWD |
| Transmission | 8-speed shiftable automatic |
| Displacement | 2496 cc |
| In city Mileage | 8.33 Km/L |
| Out of city Mileage | 9.94 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4630.42 mm |
| Width | 1864.36 mm |
| Height | 1664.36 mm |
| Gross Vehicle Weight | 2099.9 kg |
| Curb Vehicle Weight | 1510.3 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 4 |
| Wheel Base | 2755.9 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 160 mm |
| Minimum Turning Radius | 11.8m (38.7 ft) |
| Fuel Tank Capacity | 50 L |
| Displacement | 2496 cc |
| Engine Model | 2.5L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Gas |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 187 hp @ 6,100 rpm |
| Max Torque | 178 lb-ft @ 4,000 rpm |
| Top Speed | 200 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Petrol |
| Compression Ratio | 13:1 |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 87.5 mm |
| Stroke | 103.4 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Fast charge port type | |
| Charging plug | |
| Battery capacity | |
| Time to charge battery | |
| Electric Motor Poower |
| Tire Size (Front) | 235/65R17 |
| Tire Size (Rear) | 235/65R17 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Ventilated Discs |
| Suspension System (Front) | Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 17-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | -- |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | -- |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | Yes |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| 8.0" infotainment display size AM/FM stereo 6 total speakers Wireless Android Auto/Apple CarPlay USB connection Auxiliary audio input and USB with external media control Satellite radio satellite radio 3 months of provided satellite radio service Tilt and telescopic steering wheel Audio and cruise controls on steering wheel Electric power steering Rear view camera Wireless charging Adaptive cruise control Front and rear cupholders Front and rear door pockets Overhead console with storage Front seatback storage Single zone front air conditioning Rear ventilation ducts Interior air filtration Dual illuminating vanity mirrors Turn signal in mirrors | |
| More Safety Features | |
| Blind spot and lane departure warnings accident avoidance system Lane keep assist Front and rear cross traffic alert Driver attention alert Pre-collision safety system Post-collision safety system Dual front side-mounted airbags Front and rear head airbags Passenger airbag occupant sensing deactivation Stability control Traction control Child seat anchors Rear door child safety locks 4-wheel ABS Ventilated front disc / solid rear disc brakes Emergency braking assist Tire pressure monitoring Dusk sensing headlamps Auto delay off headlamps LED headlamp Daytime running lights Turn signal mirrors 2 front headrests Front height adjustable headrests 3 rear headrests Rear height adjustable headrests Rear center 3-point belt Remote anti-theft alarm system Engine immobilizer |