







| Make | Honda |
| Model | CR-V LX |
| Year | 2022 |
| Body Type | Subcompact Crossover SUV |
| Drive | AWD |
| Transmission | Automatic |
| Displacement | 1498 cc |
| In city Mileage | 12.00 Km/L |
| Out of city Mileage | 14.48 Km/L |
| Luxury Car | No |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4693.92 mm |
| Width | 1866.9 mm |
| Height | 1681.48 mm |
| Gross Vehicle Weight | |
| Curb Vehicle Weight | 1574.873 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2700.02 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 198.12 mm |
| Minimum Turning Radius | 11.40 m |
| Fuel Tank Capacity | 53 L |
| Displacement | 1498 cc |
| Engine Model | 1.5L L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Inline Double overhead cam (DOHC) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | |
| Max Torque | |
| Top Speed | |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | |
| Final Gear Ratio | |
| Turbocharger | -- |
| Bore | |
| Stroke | |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 235/65R |
| Tire Size (Rear) | 235/65R |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | -- |
| Braking System (Front) | Disc (ABS) |
| Braking System (Rear) | Disc (ABS) |
| Suspension System (Front) | Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | -- |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | -- |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | Yes |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | No |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | -- |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | -- |
| Audio Deck | -- |
| CD-player | -- |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| 7.0" infotainment display size Standard AM/FM stereo Standard 160-watt audio output Standard 4 total speakers Standard Android Auto/Apple CarPlay Standard USB connection Standard USB with external media control Standard Speed sensitive volume control Standard Tilt and telescopic steering wheel Standard Audio and cruise controls on steering wheel Standard Electric power steering Standard Rear view camera Standard Adaptive cruise control Standard Front cupholders Standard Front and rear door pockets Standard Overhead console with storage Standard Front seatback storage Standard Single zone front climate control Standard Rear ventilation ducts Standard Interior air filtration Standard Dual vanity mirrors Standard Turn signal in mirrors Standard | |
| More Safety Features | |
| Lane departure warning accident avoidance system Standard Lane keep assist Standard Driver attention alert Standard Pre-collision safety system Standard Post-collision safety system Standard Dual front and dual rear side-mounted airbags Standard Front and rear head airbags Standard Passenger airbag occupant sensing deactivation Standard Stability control Standard Traction control Standard Child seat anchors Standard Rear door child safety locks Standard 4-wheel ABS Standard Ventilated front disc / solid rear disc brakes Standard Emergency braking assist Standard Tire pressure monitoring Standard Dusk sensing headlamps Standard Auto delay off headlamps Standard LED headlamp Standard Daytime running lights Standard Turn signal mirrors Standard 2 front headrests Standard Front height adjustable headrests Standard 3 rear headrests Standard Rear height adjustable headrests Standard Rear center 3-point belt Standard Remote anti-theft alarm system Standard Engine immobilizer Standard | |
| More Info | |
| Trip computer Standard External temperature display Standard Tachometer Standard Clock Standard |