







| Make | BYD |
| Model | Atto 3 |
| Year | 2025 |
| Body Type | Compact Crossover SUV |
| Drive | FWD |
| Transmission | 9-speed shiftable automatic |
| In city Mileage | 6.91 Km/kWh |
| Out of city Mileage | 7.51 Km/kWh |
| Luxury Car | Yes |
| Electric car | Yes |
| Sports Car | No |
| Length | 4455 mm |
| Width | 1875 mm |
| Height | 1615 mm |
| Gross Vehicle Weight | 2160 kg |
| Curb Vehicle Weight | 1825 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2720 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 175 mm (unladen) |
| Minimum Turning Radius | 10.7 m |
| Fuel Tank Capacity | Not Applicable |
| Motor Capacity | 150 KW |
| Max Power | 150 kW (204 PS) |
| Max Torque | 310 Nm / 170 Nm |
| Top Speed | 160 Km/h |
| Fast charge port type | CCS Type 2 |
| Charging plug | CCS-II |
| Battery capacity | 62.0 kWh |
| Time to charge battery | 9h 45m |
| EPA range before recharging | 447 km |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 235/50 R18 |
| Tire Size (Rear) | 235/50 R18 |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated Discs |
| Braking System (Rear) | Discs |
| Suspension System (Front) | Macpherson Strut |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | Aerodynamic Sports Wheel |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | No |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | Yes |
| UV cutting glass | Yes |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | Yes |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | No |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | -- |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | Yes |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | Yes |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | Yes |
| CD-player | No |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| • BYD Intelligent Cockpit System • In-built Navigation System • Over-the-Air (OTA) Updates • 15.6” Intelligent Rotating Infotainment Display • Vehicle-To-Load (V2L) Mobile Power Supply Function • NFC Keycard Smart Entry & Engine Start • Keyless Entry & Engine Start • 31-Colour Ambient Lighting with Music Sync • Bluetooth Phone Connectivity & Streaming • 2x USB-A Ports & 2x USB-C Ports (Front & Rear) • Dirac HD Sound - 8 Speakers • Wireless Phone Charger • Apple CarPlay & Android Auto • Spotify • Smart Voice Assistance • BYD App • Bluetooth Key • BYD Digital Key • Panoramic Sunroof with Anti-Trap Feature • Crystal LED Combination Headlights & Tailights • Follow Me Home Headlights • High Beam Assist (HMA) • One-Touch Electric Tailgate • Retractable Side Mirrors • Adaptive Front Light (AFL) • LED Daytime Running Light • Multi-Function Steering Wheel • 5” Digital Cluster • Vegan Leather Seats • 6-Way Electrically Adjustable Driver’s Seat • 4-Way Electrically Adjustable Front Passenger’s Seat • ISOFIX Anchorage Points (Rear) • 60/40 Split Fold Rear Seats • Rear Aircon Vents • CN95 Air Filter • PM 2.5 Air Filter (without display value) • Ventilated Driver & Front Passenger Seats | |
| More Safety Features | |
| • 5 Star Euro NCAP Rating • 7 Air Bags • 360° Panoramic View Monitor • Digital Video Recorder (DVR) • Stop & Go Full Speed Adaptive Cruise Control (ACC-S&G) • Tyre Pressure Monitoring System - Direct (TPMS) • Automatic Emergency Braking System (AEB) • Anti-Lock Braking System (ABS) • Electronic Stability Program (ESP) • Traction Control System (TCS) • Hill Decent Control (HDC) • Front & Rear Collision Warning (FCW & RCW) • Rear Cross Taffic Alert (RCTA) and Rear Cross Traffic Brake (RCTB) • Lane Keep Assist & Lane Departure Warning (LKA & LDW) • Blind Spot Monitoring (BSD) • Door Open Warning (DOW) • Traffic Sign Recognition • Intelligent Speed Limit Control |