







| Make | BMW |
| Model | X3 sDrive30i |
| Year | 2020 |
| Body Type | Subcompact Crossover SUV |
| Drive | RWD |
| Transmission | 8-speed shiftable automatic |
| Displacement | 1998 cc |
| In city Mileage | 10.63 Km/L |
| Out of city Mileage | 12.33 Km/L |
| Luxury Car | Yes |
| Hybrid car | No |
| Sports Car | No |
| Length | 4721.86 mm |
| Width | 1889.76 mm |
| Height | 1676.4 mm |
| Gross Vehicle Weight | 2188.12959288 kg |
| Curb Vehicle Weight | 1783.072 kg |
| Seating Capacity | 5 |
| Doors Number | 5 |
| Wheel Base | 2865.12 mm |
| Treads | |
| Ground Clearance | 203.2 mm |
| Minimum Turning Radius | 12 m |
| Fuel Tank Capacity | 65 L |
| Displacement | 1998 cc |
| Engine Model | 2.0 L4 DOHC 16-valve |
| Engine Type | Inline Double overhead cam (DOHC) |
| Engine Info | 4 cylinder 16 valve |
| Max Power | 248 hp @ 5,200 rpm |
| Max Torque | 258 lb-ft @ 1,450 rpm |
| Top Speed | 210 Km/h |
| Fuel System | Gasoline Direct Injection |
| Fuel Type | Premium unleaded (required) |
| Compression Ratio | 11:1 |
| Final Gear Ratio | 3.38 |
| Turbocharger | Yes |
| Bore | 82 mm |
| Stroke | 94.6 mm |
| LEV (Low Emission Vehicle) | Yes |
| Push Start | Yes |
| Tire Size (Front) | 245/45R20 |
| Tire Size (Rear) | 275/40R20. |
| Power Steering | Yes |
| Electric Steering | Yes |
| Braking System (Front) | Ventilated and cross drilled carbon-ceramic discs with 380 mm diameter and 38 mm thickness |
| Braking System (Rear) | Ventilated and cross drilled carbon-ceramic discs with 356 mm diameter and 32 mm thickness |
| Suspension System (Front) | Double Wishbone |
| Suspension System (Rear) | Multi-Link |
| Wheel Rim | 20-Inch Alloy Wheels |
| Exterior | |
|---|---|
| Sunroof | Yes |
| Front Fog Light | Yes |
| Rear Fog Light | Yes |
| Xenon Headlight | -- |
| Projector Headlight | Yes |
| Rear Wiper | Yes |
| Front Spoiler | Yes |
| Rear or Roof Spoiler | Yes |
| ABS (Antilock brake system) | Yes |
| TCS (Traction control system) | Yes |
| LSD (Limited slip differential) | Yes |
| Privacy Glass | -- |
| UV cutting glass | -- |
| Aluminium Wheel | Yes |
| Interior | |
| Air Conditioner | Yes |
| Wood Panel | No |
| Cruise Control | Yes |
| Centralized Door Lock | Yes |
| Power Window | Yes |
| Steering Wheel Telescopic | -- |
| Steering Wheel Tilt | Yes |
| Leather Steering Wheel | Yes |
| Power Front Seat | Yes |
| Power Rear Seat | Yes |
| Leather Seat | Yes |
| Falling Down Type Rear Seat | Yes |
| Child Seat Fixed With Seat Belt | -- |
| Rear ELR3 Point Seat Belt | Yes |
| Front Seat Pretensioner Seat Belt | -- |
| Fourth Limited Front Seat Belt | -- |
| Side Impact Bar | Yes |
| Airbag (Driver) | Yes |
| Airbag (Passanger) | Yes |
| Airbag (Side) | Yes |
| Audio Deck | No |
| CD-player | No |
| Car Navigation System | Yes |
| More Infotainment Features | |
| AM/FM stereo 205 watts stereo output 12 total speakers Apple CarPlay USB connection Auxiliary audio input and USB with external media control 4 one-touch power windows Remote keyless power door locks Reverse tilt passenger only provides curb view when vehicle in reverse Heated mirrors Keyless ignition Tilt and telescopic steering wheel Transmission, cruise and audio controls on steering wheel Electric power steering Rear view camera Front and rear parking sensors Cruise control Universal remote transmitter (for garage door, security system, etc.) Front and rear cupholders Front and rear door pockets Front seatback storage Leather steering wheel Three zone climate control Rear ventilation ducts with fan control Interior air filtration Dual illuminating vanity mirrors Electrochromatic inside rearview mirror Turn signal in mirrors Cargo floor mats | |
| More Safety Features | |
| Driver attention alert Pre-collision safety system Post-collision safety system Dual front side-mounted airbags Front and rear head airbags Passenger airbag occupant sensing deactivation Stability control Traction control Child seat anchors Rear door child safety locks 4-wheel ABS Brake drying Front and rear ventilated disc brakes Emergency braking preparation Emergency braking assist Tire pressure monitoring Dusk sensing headlamps Auto delay off headlamps LED headlamp Daytime running lights Cornering lights Front fog/driving lights Turn signal mirrors 2 front headrests Front height adjustable headrests 3 rear headrests Rear height adjustable headrests Rear center 3-point belt Remote anti-theft alarm system Engine immobilizer | |
| More Info | |
| Trip computer Compass External temperature display Tachometer Clock |